V sklopu projekta Erasmus+ sva se strokovni delavki šole Anita Godler, učiteljica RP in Petra Iskra, specialna pedagoginja udeležili izobraževanje »Special needs and inclusive education, the italian experience of overcoming segregation« v Bologni (Italija), ki je potekalo od 8. 10. 2023 do 14. 10. 2023.

Cilji izobraževanja so bili:

• spoznati ključna načela, prednosti in vrednote inkluzivnega izobraževanja;
  • spoznati italijanski inkluzivni izobraževalni model premagovanja segregacije in vključevanja učencev s posebnimi potrebami v redne oblike izobraževanja;
  • se seznaniti z IKT orodji in platformami, ki podpirajo in olajšajo učni proces otrok s posebnimi potrebami;
  • spoznati in razpravljati o strategijah poučevanja in praktičnih dejavnostih za spodbujanje sodelovanja in izboljšati učenje učencev s posebnimi potrebami;
  • spoznati prednosti vrstniškega vključevanja in sodelovalnega učenja;
  • obiskati italijanske šole in ustanove, ki so dejavne na področju inkluzivnega izobraževanja in učence z posebne potrebe;
  • izmenjati primere dobre prakse in razpravljati o izzivih z italijanskimi učitelji in izobraževalnim osebjem iz drugih držav EU, ki sodelujejo v tečaju usposabljanja.

Raziskovanje različnih šolskih sistemov, inkluzivnih metod poučevanja in sodelovanje z udeleženci iz drugih evropskih držav sta nedvomno obogatila najino znanje in razumevanje izobraževalnih praks. Čeprav obisk lokalnih šol ni bil mogoč zaradi protesta dijakov, je mednarodno sodelovanje zagotovo prispevalo k razširitvi najine perspektive na področju izobraževanja OPP. Razumevanje izzivov in težav v izobraževanju OPP v različnih državah ter spoznavanje primerov dobre prakse nama bo služilo kot odlična podlaga za izboljšanje lastnega izobraževalnega dela, kar je ključno za razvoj bolj inkluzivnih, inovativnih in učinkovitih izobraževalnih pristopov pri izobraževanju OPP.

Anita Godler in Petra Iskra