Od ponedeljka do srede, 17. 2. do 19. 2. 2025, smo na šoli gostili obisk z Dunaja. Učenci šole Evangelisches Realgymnasium Donaustadt s svojima dvema simpatičnima učiteljema, Niko in Jonasom, so nam v okviru izmenjave projekta Erasmus+ vrnili obisk na naši šoli. Več o utrinkih našega gostovanja na Dunaju v oktobru si lahko preberete tukaj:

https://www.ostrnovo.si/2024/10/21/izmenjava-na-dunaju/

Sledi pa kratka predstavitev in nekaj utrinkov našega druženja ta teden v Ljubljani.

Dunajčani so v Ljubljano pripotovali že v nedeljo, ko smo jih pozdravili učitelji mentorji Ivan Dović, Filipe de Almeida in Petra Kos z ravnateljico naše šole mag. Đulijano Juričić.

Z delom, najprej prijaznim sprejemom in evalvacijo opravljenega dela, smo začeli v ponedeljek na šoli. Evalvaciji opravljenega dela so sledili predstavljeni cilji tokratnega srečanja, ki so poleg sporazumevanja v dveh tujih jezikih, razvijanju medkulturne kompetence, pridobivanja izkušenj timskega dela v mednarodnem okolju in odkrivanju Ljubljane in Slovenije, imeli poudarek na razvijanju digitalnih kompetenc ter spoznavanju zakonitosti in pasti življenja v virtualnem svetu.

Poleg izražanja lastnih mnenj ter raziskovanja in debat na dano temo smo gostili tudi strokovnjaka Luko Kušarja, ki je učencem v angleščini predstavil temeljne zakonitosti varnosti na internetu. 

Ponedeljkov popoldan smo namenili ogledu in predstavitvi Ljubljane, ko so naši učenci svojim prijateljem znamenitosti Ljubljane predstavili v nemškem jeziku. Kot povzetek predstavitev je v izdelavi tudi manjša knjižica zbranih besedil, ki bo tudi naše darilo gostom.

V torek so učenci po skupinah izdelali virtualne priročnike na temo varnosti na internetu, ki smo jih objavili tudi na svoji spletni strani ter instagram profilu, ki sta prav tako nastala v sklopu našega projekta (do obojega lahko dostopate s klikom na zgornjo novičko našega obiska na Dunaju). Predstavitvi filmčkov znotraj  skupine je sledil kratek odmor z mednarodno nogometno tekmo na šolskem igrišču ter gibanjem na svežem zraku, s čimer smo raziskovano teorijo o škodljivosti preživljanja preveč časa pred zasloni in pomenom gibanja in druženja podkrepili še z dejanji. 

Popoldne smo na kratko predstavitev našega projekta ter manjšo pogostitev povabili še starše sodelujočih učencev naše šole, kjer smo izkoristili priložnost tudi za zahvalo, kajti brez kvalitetnega sodelovanja s starši bi bili takšni projekti težje izvedljivi.

V sredo smo našim gostom želeli prikazati prednosti majhnosti Slovenije in jih v le eni uri vožnje odpeljali do morja. S strokovnim vodstvom smo si najprej ogledali Luko Koper in se nato odpravili še na sončen sprehod in kosilo v Piran, s čimer smo našim gostom Slovenijo prikazali še v lepši luči in jo pokazali v vsej njeni veličini.

Na koncu prispevka se za odlično opravljeno delo zahvaljujemo učencem naše in gostujoče šole, njihovim staršem za podporo, vodstvu šole za organizacijo takšnih projektov, poleg tega pa tudi vsem ostalim zaposlenim, ki so naše goste lepo sprejeli in nam kolegialno pristopili na pomoč, če smo le-to potrebovali. Prav tako gre posebna zahvala osebju naše kuhinje, ki je kot vedno profesionalno izpeljalo pogostitev in poskrbelo za vse specifike obrokov za naše učence.

Petra Kos, koordinatorica projekta

Orodna vrstica za dostopnost